2024. november 29-én, pénteken 16:00-20:00 óráig a Csokonai Rendezvényházban Lengyel Boglárka, a Magyar Nemzeti Múzeum kerületünkben élő ötvös-restaurátora mesél nekünk arról, hogy a középkortól kezdve, hogyan alakultak a női ékszerek, a hajviselet, milyen szigorú szabályok vonatkoztak az öltözködés kapcsán a korabeli hölgyekre, milyen típusú fejdíszeket ismerünk és mik a legújabb felismerések a történeti ékszerek terén.
Az utóbbi évek különlegessége, hogy több aranyozott ezüst fémfonálból készült főkötő, párta került elő régészeti leletként 16-17.századi sírokból, kriptákból. Kik viselhették, hogyan készíthették? Hogyan lehet ezeket megmenteni, mit tehet a restaurátor? Mit tudhatunk meg a régésztől, a történésztől a kor szokásairól? Ki viselhetett pártát és ki főkötőt? Mit jelent a konty s mit a kiengedett haj? Ilyen kérdéseken keresztül kerülhetünk közelebb a középkori nők világhoz.
A résztvevők megismerhetik, hogyan lehetett fémfonalat készíteni s azzal hogyan lehetett fonni, hurkolni a pártákon látható csipkéket, boglárokat. Gyakorlatban is lehetőség lesz kipróbálni, egy „rekonstrukciót” elkészíteni a résztvevőknek, ugyanis az előadás után vendégeinket egy xv. századi főkötő alapján fémfonalas boglár készítésre hívjuk.
A rendezvény korlátozott létszámú résztvevőt tud fogadni, ezért előzetes regisztrációval látogatható.
Előadás 16 órától: 500 Ft
Workshop 17 órától: 3000 Ft
Előzetes regisztráció: reg.kozak@csokonai15.hu
A fotón Nagy Gyöngyi népi iparművész gyöngyfűző munkája